2015-11-20

„Visas 100 procentų: privačių interesų deklaracijas šiandien jau yra pateikę absoliučiai visi prieš pusmetį į savivaldybes išrinkti politikai. Rezultatas džiuginantis – privertėme vietos valdžią pasitempti ir paisyti įstatymo. Tačiau tai yra tik pirmasis žingsnis ilgoje kelionėje skaidrumo link.

Prievolė deklaruoti privačius interesus yra tarsi privalomojo draudimo polisas: politikas paviešina tas rizikos zonas, kurios negali daryti jam įtakos priimant visuomenei svarbius sprendimus. Tai sukuria ir didesnę politikų atsakomybę, ir visuomenės kontrolės galimybę“, – sako Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius.

Norėdami užtikrinti savo veiklos skaidrumą, vietos valdžios atstovai per vieną mėnesį nuo išrinkimo privalėjo pateikti visuomenei savo privačių interesų deklaraciją. Šiemet šį įstatymo reikalavimą laiku įvykdė vos kas penktas vietos valdžios atstovas. VTEK politikus ragino įvairiais būdais: viešino deklaracijų dar nepateikusių asmenų pavardes, rengė konsultacijas bei konferencijas, pasitelkė į darbą savivaldybių etikos sargus.

„Akivaizdu, kad, nevykdant prevencijos, korupcijos pasireiškimo rizika nemažėja, taigi, įgyvendindami Europos Komisijos rekomendacijas dėl kovos su korupcija, sutelkėme jėgas į prevencinę veiklą. Matyti, kad viena veiksmingiausių priemonių – viešumas. Kai visuomenė VTEK tinklapyje išvydo, kas ir kuriame šalies krašte vis dar nėra atskleidęs privačių interesų, deklaravusiųjų skaičius ėmė augti“, – komentavo VTEK pirmininkas.

Pirmieji privačius interesus šiemet deklaravo politikai Utenos, Šiaulių, Akmenės, Joniškio rajonuose ir Kazlų Rūdoje. Tarp tiesiogiai išrinktų merų pirmieji buvo Alytaus miesto – Vytautas Grigaravičius, Jurbarko rajono – Skirmantas Mockevičius, Skuodo rajono – Petras Pušinskas, Šiaulių miesto – Artūras Visockas ir Elektrėnų – Kęstutis Vaitukaitis.

57-nių savivaldos politikų elgesys rudens pradžioje perduotas ištirti savivaldybių etikos komisijoms. Tačiau VTEK nuvylė didžiosios daugumos vietos etikos sargų darbas – kas antrą tyrimą pastarieji atliko netinkamai, todėl turės pakartoti. Dalies savivaldos politikų elgesį tirs pati VTEK.

Tuo metu Druskininkai – vienintelė savivaldybė, kurioje per pusmetį veiklos vis dar nepradėjo Etikos komisija, privaloma pagal Vietos savivaldos įstatymą. Šios komisijos sudėtis jau yra aiški, tačiau Druskininkų savivaldybės tarybos nariai nesutaria dėl pirmininko kandidatūros. Opozicija daugiau nei septynis kartus siūlė tą patį kandidatą, o taryba jį atmetė. Šis klausimas pasiekė ir teismą, kurio prašyta įpareigoti tokią komisiją sudaryti.

„Teismas atidėtas dviem mėnesiams, todėl situacija nėra gera. Mes pasiūlėme du sprendimo variantus: operatyviai pateikėme Seimui Vietos savivaldos įstatymo pataisą, kuri leistų Etikos komisijos pirmininką tarybai skirti mero teikimu, jei taryba opozicijos kandidatūrai nepritartų du kartus; o šiandien kreipėmės ir į Druskininkų savivaldybę siūlydami Etikos komisijos pirmininku skirti pavaduojantį asmenį, kuris laikinai eitų pirmininko pareigas, iki kol būtų patvirtintas ir pats pirmininkas. Tokiu atveju, netgi iki galo nesuformavus komisijos, ji galėtų pradėti darbą ir imtis spręsti etikos klausimus Druskininkų savivaldybėje“, – sakė R. Valentukevičius.

VTEK analitikų skaičiavimu, vienas savivaldybės politikas per kadenciją gali patekti į interesų konfliktą vidutiniškai 27 kartus.

„Rizika išlieka didelė net ir deklaravus privačius interesus, todėl, siekdami padėti savivaldybių politikams ir kitiems valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims susiorientuoti svarbiais tarnybinės etikos klausimais, sukūrėme virtualų savitikros įrankį – Tarnybinės etikos patarėją, kuris padės tinkamai pasielgti priimant visuomenės gyvenimui įtakos turinčius sprendimus, o visuomenę informuos apie rizikos zonas, kurių vienas ar kitas tarnautojas turi vengti spręsdamas darbinius reikalus”, – sakė R.Valentukevičius.

Tarnybinės etikos patarėjas sukurtas remiantis interesų konfliktų rizikų analize ir duomenimis iš privačių interesų deklaracijų. Įrankis pasiekiamas VTEK tinklapyje internete, o metams baigiantis atkeliaus ir į išmaniuosius telefonus.

VTEK informacija

 

VTEK Infografikas. Savivaldybiu politiku privaciu interesu deklaravimas geguze lapkritis

 

 
laikrastis

VISUOMENEI IR ŽINIASKLAIDAI

 

lagaminas

DIRBANTIEMS VALSTYBINĖJE TARNYBOJE

 

slips

KANDIDATAMS IR PRETENDENTAMS Į PAREIGAS

 

kamera

KONTROLIUOJANTIEMS DEKLARAVIMO PROCESĄ

 

ranka

LOBISTAMS

www.lobistai.lt

Interesų derinimo klausimais konsultuoja:

Artūras Paliušis Vyresnysis patarėjas 8 647 17609
Virginija Aleksejūnė Vyresnioji patarėja 8 673 60392

Lobistinės veiklos klausimais konsultuoja:

Inga Pankienė Patarėja 8 684 69658

Deklaravimo klausimais konsultuoja:

Dainius Dudutis Vyriausiasis specialistas 8 673 61039
Giedrius Korsakas Vyriausiasis specialistas 8 603 88386
(8 5) 212 43 96
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymas šioje svetainėje būtų patogesnis. Toliau naršydami arba spausdami "Sutinku", Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašyti