2018-06-25

Visuomenė turės daugiau galimybių stebėti, ar valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims negresia interesų konfliktai. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) įdiegė atnaujintą, išplėstų galimybių privačių interesų deklaracijų paieškos sistemą. Pasitelkus ją, nuo šiandien viešai skelbiamų privačių interesų deklaracijų duomenų galima ieškoti įvairiais pjūviais – pagal vieną ar kelis paieškos parametrus.

Pavyzdžiui, vieno mygtuko paspaudimu galima pamatyti visas per pastarąjį mėnesį pateiktas valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų deklaracijas. Norimų duomenų paiešką galima atlikti ir pasirinkus asmens pagrindinių arba kitų pareigų pavadinimą, įvedus įstaigos ar institucijos, kurioje asmuo dirba, kodą arba  įrašius bet kokį žodį ar jo dalį. Paieška galimà ir pasitelkiant tik asmens vardą arba tik pavardę, o taip pat visus paminėtuosius parametrus iš karto. Gautus rezultatus sistema rūšiuoja pagal deklaracijos pateikimo datą, naujausius duomenis parodydama pirmiausiai. Atnaujintą deklaracijų paiešką galima rasti VTEK interneto svetainėje adresu: http://www.vtek.lt/deklaraciju-paieska

Privačių interesų deklaravimas yra viena iš veiksmingiausių viešųjų ir privačių interesų konfliktų valstybinėje tarnyboje prevencijos priemonių, kurianti pasitikėjimą viešuoju sektoriumi. Interesų deklaravimo svarbą pabrėžia ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EPBO) bei Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė (GRECO).

Lietuvoje privačių interesų deklaravimą reglamentuoja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas (VPIDVTĮ). Pagal šį teisės aktą, daugiau nei 40-ies tūkst. asmenų deklaracijos yra viešinamos. Į šį sąrašą, be kita ko, patenka ir valstybės politikai, valstybės pareigūnai, teisėjai, valstybės ir savivaldybių institucijų, biudžetinių įstaigų vadovai bei jų pavaduotojai, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai, viešojo sektoriaus gydytojai odontologai ir farmacininkai, viešųjų pirkimų procedūrose dalyvaujantys asmenys (komisijos nariai, ekspertai, supaprastintus pirkimus atliekantys asmenys) ir t.t.

Pagal VPIDVTĮ, privačių interesų deklaravimas yra nuolatinis procesas: pirmą kartą deklaracija užpildoma per 30 kalendorinių dienų nuo priėmimo į pareigas valstybinėje tarnyboje dienos, po to ją būtina per 30 kalendorinių dienų patikslinti kiekvieną kartą, kai asmeniui atsiranda naujų deklaruotinų duomenų ar pasikeičia jau deklaruotieji. Jei atsiranda interesų konfliktą galinčių sukelti duomenų, jie privalo būti deklaruoti nedelsiant, bet ne vėliau nei per 7 kalendorines dienas.

Privačių interesų deklaracijoje turi būti nurodomi valstybinėje tarnyboje dirbančio asmens ir jo (jos) sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio duomenys: visos darbovietės, turimos akcijos ar kitoks dalyvavimas juridiniuose asmenyse, narystės asociacijose ar fonduose, sudaryti ar kiti galiojantys 3 tūkst. eurų vertę viršijantys sandoriai, ne iš artimų asmenų gautos 150 eurų vertę viršijančios dovanos, vykdoma individuali veikla, o taip pat kiti asmenys ar duomenys, galintys sukelti interesų konfliktą einant pareigas valstybinėje tarnyboje.

VTEK informacija

 
laikrastis

VISUOMENEI IR ŽINIASKLAIDAI

 

lagaminas

DIRBANTIEMS VALSTYBINĖJE TARNYBOJE

 

slips

KANDIDATAMS IR PRETENDENTAMS Į PAREIGAS

 

kamera

KONTROLIUOJANTIEMS DEKLARAVIMO PROCESĄ

 

ranka

LOBISTAMS

www.lobistai.lt

Interesų derinimo klausimais konsultuoja:

Artūras Paliušis Vyresnysis patarėjas 8 647 17609
Virginija Aleksejūnė Vyresnioji patarėja 8 673 60392

Lobistinės veiklos klausimais konsultuoja:

Inga Pankienė Patarėja 8 684 69658

Deklaravimo klausimais konsultuoja:

Dainius Dudutis Vyriausiasis specialistas 8 673 61039
Giedrius Korsakas Vyriausiasis specialistas 8 603 88386
(8 5) 212 43 96
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymas šioje svetainėje būtų patogesnis. Toliau naršydami arba spausdami "Sutinku", Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašyti